Listopadowe chłody powodują, że zaczynamy rozglądać się za coraz cieplejszymi ubraniami i dodatkami. Na półki sklepowe trafiają czapki, szale, rękawiczki a na wieszaki grubsze bluzy, koszule oraz swetry. Tym ostatnim przyjrzymy się dziś nieco bliżej – prezentując Państwu swetrową ofertę dostępnych w Naszym Centrum marek oraz ich propozycje na tę zimniejszą porę.
Swetry, sweterki i swetrzyska
Jakie typy, rodzaje i fasony swetrów są dostępne aktualnie w sklepach? Z pewnością oferta jest bardzo szeroka – możemy wybierać spośród swetrów o cienkim lub grubym splocie – tym w prążek lub warkoczowym. Zdecydować się na sweter z golfem, półgolfem, lub dekoltem typu V-neck, półokrągłym lub szerokim dekoltem „łódką”. Z jednej strony wciąż króluje fason oversize, z drugiej zaś zupełnie przeciwnie – krótki i przylegający, uzupełniający stylizacje ze spodniami czy spódnicą z wysokim stanem. Jeśli lubisz wersję dłuższą wybierz kardigan, ten otwarty lub wiązany, z kieszeniami lub bez. Cenisz sobie minimalizm – postaw na sweter gładki, jeśli lubisz odrobinę szaleństwa w modzie nie przeoczysz modeli z falbankami, cekinami, łańcuchem lub perełkami, często wykończonych bufiastym lub szerokim rękawem. Jeśli nie lubisz czapek warto wybrać sweter z kapturem.
Z czego wykonane są swetry?
Przy zakupie swetra zwróć uwagę na skład zapisany na metce. Jeśli zależy Ci na dobrej izolacji od zimna postaw na włókna pozyskiwane z sierści zwierząt – owiec, kóz, królików, lam, czy wielbłądów. Zwierzęta te muszą sobie radzić w skrajnych warunkach pogodowych – temperaturze zarówno niskiej jak i wysokiej – wobec tego włókna wełny mają niezwykłe właściwości termoregulacyjne. Inne atuty wełny to higroskopijność – woda jest dobrze wchłaniana, ale nie powoduje poczucia wilgoci na ciele. Jeśli chcecie zainwestować w dobrej jakości wełny – szukajcie tych z oznaczeniem merino, kaszmirów, moherów czyli wełny kóz angorskich albo lekkiej i oddychającej alpaki. Jeśli natomiast jesteś prawdziwym zmarzlakiem – postaw na angorę, nawet sześć razy cieplejszą od wełny owczej. Angora to długowłosa rasa królików domowych, a wełna, która z nich powstaje to towar luksusowy. Pamiętajmy też, że wełna jest surowcem wielokrotnego użytku, a nielubiany lub niemodny już sweter można spruć i przerobić na coś zupełnie nowego.
Zadbaj o sweter i ciesz się nim dłużej
Przede wszystkim należy pamiętać o praniu i prasowaniu odzieży zgodnie z informacjami na metce wewnętrznej ubrania. Włókna wełny są łuskowate, dzięki czemu tak szybko nie ulegają zabrudzeniu i nie wymagają częstego prania, a także nie chłoną zapachów. Mówi się wręcz, że wełna czyści się sama. Warto natomiast używać odstraszaczy na mole, np. w postaci woreczków o zapachu lawendy lub wkładek do szafy, które możecie zakupić w drogeriach. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie suszenie oraz przechowywanie swetrów – zadbajmy o to, aby suszyć je na płasko, np. rozłożone na grubym ręczniku lub kocu. W ten sposób nie odkształcą się i nie rozciągną pod wpływem własnego ciężaru. Podobna rada dotyczy układania – żeby wełna się nie zdefasonowała nie róbmy tego zbyt ciasno, a tych cięższych i grubszych swetrów raczej nie wieszajmy na wieszakach tylko składajmy na półkach lub w szufladach. W przypadku swetrów wełnianych i kaszmirowych naturalnym procesem będzie kulkowanie lub mechacenie – zadbaj o rzeczy goląc je specjalną maszynką do wełny.
Męska odsłona
Także w modzie męskiej pojawia się coraz ciekawsze wzornictwo, oraz fasony swetrów, które są świetną alternatywą dla marynarek czy bluz. Modele zapinane na guziki, kołki czy zamek błyskawiczny to kardigany. Ich klasyczne modele nie posiadają kołnierza i odsłaniają sporą część klatki piersiowej. Zdarzają się jednak i takie z kołnierzem szalowym, a nawet w typie stójki. Wciągane przez głowę swetry czy pulowery mogą być wykończone dekoltem typu „serek”, okrywającym szyję kołnierzem golfem czy półgolfem. Początkowo zarezerwowany tylko dla T-shirtów dekolt okrągły to crewneck, a jego swoistą odmianą jest sweatshirt neck, w którym pod linią ściągacza pojawia się charakterystyczny trójkąt.
fot. wizerunkowe: Sinsay
fot. produktowe: Reserved,Cropp HM, Mohito,Big Star,Only Ochnik, Kubenz,Bytom Orsay Lee Wrangler