Dobry męski styl nie musi oznaczać szafy wypełnionej po brzegi ubraniami i dodatkami. W wielu przypadkach wystarczy kilkanaście części garderoby, które dają się ze sobą swobodnie zestawiać i tworzyć wiele różnych kombinacji. Warto zatem zaczynając przygodę z budową własnego stylu odpowiedzieć sobie na pytanie jaki tryb życia prowadzimy, jakiego stroju wymaga nasza praca, ale też aktywności pozazawodowe – i na tej podstawie uzupełnić szafę o klasyki. Dla jednego mężczyzny będzie to granatowy garnitur, dla innego szara bluza bawełniana i para jeansów. Dzisiaj przychodzimy zatem z propozycją klasyków, które powinny stanowić około 60-70 % zawartości garderoby gentlemana w stylu formalnym, półformalnym oraz casualowym. Kompletując bazę proponujemy skupić się na ubraniach prostych, uniwersalnych i neutralnych – gdyż takie nie podlegają ulotności chwilowych trendów i dają się w sposób łatwy zestawiać z różnymi kolorami i wzorami.
Styl formalny – elegancki
Dla kogo dedykowana jest ta propozycja? Z pewnością dla mężczyzn, od których praca zawodowa wymaga ścisłego dress code’u. Ubrania zaprezentowane poniżej śmiało mogą wypełnić szafę prawników, dyrektorów wysokiego szczebla, urzędników, prezesów czy polityków. Polecamy wyposażyć się w minimum dwa garnitury – najlepiej granatowy i grafitowy gdyż łatwo będzie je łączyć nawet ze zdobnymi np. wzorzystymi dodatkami. Jeśli wybierzecie te o średniej gramaturze tkaniny będą pełniły swą funkcję całorocznie. W sytuacjach, które pozwalają zrezygnować z garnituru świetnie sprawdzi się zestaw koordynowany z granatową marynarką. Ponadto przydadzą się szare spodnie oraz model w elegancką, stonowaną kratkę – jest to wzór klasyczny. Na górę kilka koszul najlepiej w kolorze białym i błękitnym – jeśli chcesz nieco urozmaicić swoje wybory postaw na mikrowzory, drobne kratki lub prążki. Uzupełnieniem będą oczywiście krawaty (najlepiej w odcieniach niebieskiego, czerwieni lub granatu), poszetki, kaszmirowy szal czy skórzana teczka. W kolekcji butów nie powinno zabraknąć czarnych oksfordów i ciemnobrązowych brogsów. Przyda się też cienki wełniany sweter, który zimą można nałożyć pod marynarkę.
Styl półformalny
Dla kogo dedykowana jest ta propozycja? M.in. dla pracowników dużych firm, w których nie obowiązuje ścisły dress code, freelancerów i sympatyków łączenia stylu eleganckiego z casualowym. Bazą będą tutaj marynarki nieformalne, np. szara, granatowa lub w kratę. W okresie jesienno – zimowym wybieraj te z grubszej wełny, tweedu lub flaneli. Pod marynarką mogą się znaleźć koszule w geometryczne wzory z kołnierzykiem typu button-down. Do szafy warto również wprowadzić kilka swetrów, m.in. kardigan, model z dekoltem „V” oraz jeden grubszy zimowy wkładany przez głowę lub zapinany na zamek. Dolną część sylwetki ubieramy w spodnie typu chino w klasycznych kolorach jak beż i granat a także jeansy ciemnogranatowe jesienią i zimą oraz jasnoniebieskie w ciepłym sezonie. Budrysówka lub dwurzędowa bosmanka sprawdzą się w roli płaszcza zimowego, a w okresie przejściowym możecie wybrać lekką pikowaną kurtkę typu husky kiedyś kojarzoną ze stylem brytyjskim.
Casual
Dla kogo dedykowana jest ta propozycja? Dla osób ceniących ponad wszystko wygodę i styl casualowo – sportowy. Bez wątpienia może być to styl uczniów, studentów jak i reprezentantów wolnych zawodów. Poza swetrami i koszulami, które pojawiły się w szafie pół-eleganckiej tutaj dorzucamy także t-shirty, bluzę z kapturem (najlepiej gładką bez napisów i kolorowych ściągaczy) oraz henley czyli klasyczny longsleeve zapinany na guziki pod szyją. Obuwie sportowe oraz trampki są tu pozycją dopuszczalną, a w okresie zimowym mogą to być trapery. Spodnie jeansowe oraz cargo czy joggery dobrze połączą się z mniej eleganckimi górami. Sportowa marynarka może być zastąpiona grubym rozpinanym swetrem, a kurtka pikowaną kamizelką, która zimą może się sprawdzić jako docieplenie płaszczy. Przy budowaniu tej garderoby w stylu codziennym możemy też postawić na koszulki i bluzy polo.
fot. wizerunkowe: Adobe Stock
fot. produktowe: Apart, Bytom, Ochnik, Kubenz, Wrangler, Reserved, Wojas, W.Kruk