Styl minimalistyczny to doskonały balans funkcjonalności i pięknego wyglądu. To równowaga, dzięki której można dobrze funkcjonować podczas codziennych obowiązków, na specjalnych wyjściach czy w pracy. Na czym polega minimalizm i co mają w sobie urokliwego stylizacje minimalistyczne? Czy styl ten jest dla każdego? Jakich głównych zasad powinniśmy się trzymać, by stworzyć wyjątkowe, harmonijne i ponadczasowe stylizacje? Odkryj z nami najważniejsze cechy stylu minimalistycznego.
Minimalizm w stylu Coco Chanel
Nieodzownym symbolem Coco Chanel jest żakiet. Dlaczego jest tak niezaprzeczalnym symbolem tej marki? Świadczą o tym trzy elementy: fason, materiał oraz wykończenia. Klasyczny, prosty, pudełkowy krój to jedna z cech, którą można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Drugim równie ważnym elementem są: biała lamówka zdobiąca krawędzie mankietów, kieszenie oraz złote guziki. Trzecią cechą świadczącą o rozpoznawalności marki jest tkanina, z jakiej jest wykonany. Mowa o tweedzie – grubym, wełnianym materiale w drobne wzory. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że mimo upływu lat fason ten jest ponadczasowy i stanowi synonim elegancji. Jak odtworzyć stylizacje w roli głównej z marynarką w stylu Chanel w budżetowej cenie? Wystarczy, że połączysz ją z klasycznymi dżinsami i białym golfem, a Twój look nabierze wyrafinowanego charakteru. Całość uzupełnij dużymi, kwadratowymi okularami w czarnych oprawkach, skórzaną, pikowaną torebką na złotym łańcuszku i balerinkami. Dobrym połączeniem będzie również biała koszula i ołówkowa spódnica w duecie z klasycznymi skórzanymi czółenkami na obcasie oraz beżowym trenczem. Tego typu żakiet idealnie będzie komponował się z sukienkami w drobne kwiatki. Dzięki takiemu zestawieniu stylizacja będzie prezentowała się elegancko i romantycznie zarazem. Jeśli nie lubisz żakietów, to nic straconego! Nadal możesz korzystać z inspiracji, jaką jest największa ikona świata mody. Aktualnie w kolekcjach jesiennych znaleźć można wiele kardiganów stylizowanych na wzór słynnego żakietu. Sweter w tym stylu pozwala wprowadzić do stylizacji mniej oficjalny charakter. Wystarczy, że połączysz go z szerokimi spodniami w kolorze popielatym, klasycznymi skórzanymi sneakersami oraz bawełnianym golfem.
Idealne zestawienia kolorystyczne
Czerń to barwa, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody. Nie oznacza to jednak, że jesienią musimy ograniczać się wyłącznie do minimalnej i ciemnej palety barw, by wyglądać elegancko. Jeśli ponad wszystko cenisz sobie klasykę i zależy Ci na budowaniu szafy kapsułowej, warto, abyś do swojej garderoby wprowadziła dodatkowe barwy, które oprócz ciemnej bazy będą jej doskonałym uzupełnieniem. Neutralne kolory typu: biele, brązy, szarości lub pastele sprawią, że stylizacje nabiorą większej głębi i charakteru przy jednoczesnym zachowaniu minimalizmu i szyku. Istnieją duety kolorystyczne, które zawsze wyglądają ponadczasowo i luksusowo. Jednym z nich jest granat i karmelowy brąz. Dzięki temu zestawieniu kolorystycznemu uzyskasz proste, minimalistyczne kreacje idealne do pracy. Jeśli szukasz eleganckich, a zarazem kobiecych barw, postaw na czerwień w połączeniu z camelowym odcieniem brązu. To zestawienie dodaje energii i pewności siebie. Jest kobiece, a zarazem eleganckie. Odcień oliwkowy to szlachetniejsza wersja ciemnej zieleni. Z czym go zestawić, by uzyskać klasyczną stylizację? Kolor ten doskonale komponuje się z odcieniami stonowanymi: beżem lub szarością. Niegdyś barwa ta była wykorzystywana w eleganckich strojach szlacheckich, ponieważ doskonale komponowała się ze złotymi zdobieniami. Nie inaczej będzie aktualnie. Jeśli chcesz przełamać stonowany charakter looku, uzupełnij go złotą biżuterią.
Mniej znaczy więcej
Styl minimalistyczny w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności. Aranżacja takiego wnętrza oparta jest na prostocie kształtów, kolorów oraz unikaniu nadmiaru zbędnych elementów. Podczas dekorowania minimalistycznego wnętrza najważniejszą zasadą, jaką powinieneś się kierować, jest unikanie zbędnych zdobień oraz elementów, które nie będą praktyczne. Aforyzm „mniej znaczy więcej”, sformułowany przez modernistycznego architekta Ludwiga Mies van der Rohe, świetnie definiuje to, na czym powinieneś się skupić podczas ozdabiania minimalistycznej przestrzeni. Nadmiar dekoracji zabierających miejsce zdecydowanie nie jest wskazany. Podczas wybierania mebli, powinieneś skupić się na jakości, a nie na ich ilości. Dobierając dodatki do minimalistycznego wystroju, warto dokładnie je przemyśleć. Nie powinny być zbyt wymyślne, zamiast ferii barw skup się na różnorodnych fakturach i kształtach.
Fot. wizerunkowe: Mohito
Fot. produktowe: Sinsay, Reserved, H&M, Ochnik, Homla, Home&You, Medicine, Yes