Mówi się, że moda zatacza krąg, dlatego nie dziwi fakt, że projektanci stale sięgają do przeszłości, szukając w niej inspiracji do tworzenia nowych kolekcji. Sezon wiosna 2024 nie stanowi wyjątku i także prezentuje nowe odsłony hitów vintage. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych trendów modowych są stylizacje z lat 70., które w tym sezonie przeżywają ponowny rozkwit. Hity, które wylansowano w tamtej dekadzie, w ogóle się nie starzeją i co kilka dekad na nowo podbijają serca fashionistek. Moda lat 70. inspiruje designerów już od kilku sezonów. Wskazówek dotyczących tego, jak mamy się ubierać, dostarczają ikony stylu z przeszłości – Jane Birkin, Grace Jones czy Cher. Dzięki bardzo różnorodnej estetyce coś dla siebie znajdą nie tylko miłośniczki klasyki, ale również fanki stylu hippie, disco i punk.
W stylu hippie
Lata 70. rozpoczęły się od kontynuacji stylu hippisowskiego, który dominował pod koniec lat 60. Hipisi starali się jak największą ilość swoich ubrań i akcesoriów wykonać samodzielnie tak, aby nie płynąć z prądem mainstreamu. Styl, w którym tworzyli swoją garderobę, dosyć szybko podchwycili projektanci i tak patchwork oraz wszelkie hafty stały się głównym nurtem w ówczesnej modzie damskiej. Jeśli styl ten jest bliski Waszemu sercu, z pewnością ucieszy Was fakt, że w aktualnych kolekcjach znajdziecie ubrania i akcesoria rodem z tamtych lat. Etniczne wzornictwo z elementami boho, ręcznie wykonana biżuteria, kwieciste wzory i odbarwienia w stylu tie dye idealnie wpisują się w tę estetykę. By stylizacje utrzymane w tym stylu nie były zbyt przerysowane, warto zrezygnować z total looku na rzecz pojedynczych elementów garderoby lub akcesoriów w tym stylu. W co powinny wyposażyć swoją garderobę miłośniczki stylu hippie? Luźne zwiewne koszule z długim rękawem, sukienki długości maxi, spodnie z rozszerzoną nogawką – typu dzwony, spódnice w kształcie litery A. Wśród akcesoriów prym wiodą: torby z frędzlami, kowbojki, biżuteria z elementami piór czy drewna i kamienie naturalne.
Era disco
Jak najlepiej scharakteryzować styl disco? ABBA I Travolta wystarczą, by w pełni scharakteryzować ten styl. Z pewnością fani szalonych imprez kołysali się w rytm największych przebojów ABBY lub naśladując filmowe wygibasy Travolty z „Gorączki sobotniej nocy”. Styl disco stał w opozycji do mrocznego punku i hippisowskich kwiatów na koszulach. Był pełen radości i wyzwolenia! Okres od połowy do końca lat 70. jest określany jako era disco. Moda była wtedy bardzo krzykliwa i wyrazista. Nie brakowało błyszczących tkanin, niebotycznych platform i błyszczącej biżuterii – głównym celem było wyróżnienie się na parkiecie za pomocą stylizacji. Disco jest pełne luzu, szaleństwa, ale też i wolności, która pozwala w modzie na wyrażenie siebie. Bez wątpienia styl disco jest kolorowy i bardzo wyrazisty. A wszelkie kreacje, które powstały w tym nurcie, zachwycają feerią barw, ich nasyceniem. Właśnie w latach 70. na parkiecie została rozsławiona minispódniczka oraz buty na wysokim obcasie. Jak współcześnie wpleść ten styl do swoich stylizacji? Noś cekiny i błyszczące tkaniny nie tylko na wielkie wyjścia, ale w połączeniu z bluzą czy swetrem na co dzień. Mocne i intensywne kolory zestaw z bazowymi barwami: szarościami, beżem czy bielą, dzięki temu ich krzykliwy charakter zostanie złagodzony, a stylizacja nabierze nowoczesnego charakteru.
Bądź jak Jane Birkin
Jane nie zapowiadała się na ikonę stylu. Urodziła się w Londynie w 1946 roku. Od początku była typem chłopczycy, ze swoim wysokim wzrostem i tyczkowatym ciałem. W czasach szkolnych zjadały ją kompleksy. Zawsze stawiała na naturalność, rozpuszczone długie włosy i prosta grzywka stały się jej znakiem rozpoznawczym. Podobnie jak niewielka przerwa między zębami, która nadawała jej zawadiackiego wyglądu. Jane nigdy nie manifestowała swojej seksualności w dosłowny sposób. Kluczem do jej seksapilu był odrobinę dziecięcy, pozornie niewinny wygląd. Co sprawiło, że jej wizerunek stał się kultowy? Uwielbiała dziewczęce trapezowe sukienki i ultrakrótkie „chłopięce” szorty, które łączyła z dzianinowymi bluzkami. Biżuterię ograniczała do minimum. Miało być prosto, ale oryginalnie. Kultowe w latach 70. spodnie dzwony to kolejny ważny element jej garderoby. Stylu Birkin nie byłoby też bez klasycznego trencza i kultowego koszyka, który przez lata służył jej za ulubioną torebkę.
Fot. wizerunkowe: H&M
Fot. produktowe: H&M, Reserved, Mohito, New Yorker, Ochnik, CCC, Ryłko