SIEDŹ W DOMU I BĄDŹ AKTYWNY!

Jeszcze dwa miesiące temu, snując plany na nadchodzącą wiosnę, nie spodziewaliśmy się nadejścia tego, co dzieję się teraz i nie ma nic wspólnego z wiosenną beztroską – konieczności pozostania w domu, ograniczenia spotkań i ulubionych aktywności, lęku o zdrowie nasze i naszych bliskich. Nie poddawajmy się jednak czarnym nastrojom, jest wiele możliwości dbania o siebie bez wychodzenia z domu, a wszechobecny Internet nie pozwala nam stracić łączności ze światem.

Po pierwsze – coś dla ciała

Ci, którzy przyzwyczaili organizm do aktywności fizycznej mogą stan izolacji odczuwać szczególnie boleśnie. Na szczęście dzięki pomysłowości trenerów i możliwościom Internetu pojawiło się wiele opcji ćwiczenia bez wychodzenia z domu. On-linowe grupy jogi, pokazy treningów, a nawet zabawne filmiki, ukazujące, jak urządzić mini siłownię z tego, co mamy pod ręką – każdy wybierze coś dla siebie (polecamy skorzystanie z Widzialnej Ręki na Facebooku, w zakładce Sport/Ruch/Ćwiczenia).  Endorfiny, które z pewnością zaczną krążyć w żyłach po dobrym, domowym treningu każdemu teraz bardzo się przydadzą, a dodatkowo wzmocnią naszą odporność.

fot. Adobe Stock

Zadbać o zdrowie możemy także zdrowo gotując, a zgromadzone na czas epidemii zapasy pozwolą nam wyczarować proste i zdrowe dania. Inspiracją mogą się stać programy kulinarne w telewizji, a także seriale poświęcone gotowaniu, jak chociażby dokument „Cztery składniki”, w którym szefowa kuchni i autorka książek kulinarnych Samin Nosrat podróżuje po świecie, opowiadając o czterech głównych składnikach potraw i udzielając porad.

fot. Pexels

Po drugie – coś dla umysłu

Czas społecznej kwarantanny może być dobrym momentem na nadrabianie zaległości w lekturach. Dla użytkowników czytników wydawnictwa przygotowały specjalną akcję „Razem dla czytelników”, w ramach której mamy opcje ściągania darmowych ebooków. Również papierowe książki, zamówione z dostawą do domu są teraz w promocyjnych cenach.

fot. Pexels, Empik

Życie kulturalne przenosi się do Internetu. Wydawcy organizują spotkania z autorami w formie videokonferencji, placówki kulturalne i instytucje oferujące na co dzień zajęcia dla dzieci uruchamiają grupy Facebookowe, aby organizując konkursy i zajęcie on-line utrzymać kontakt z odbiorcami swoich usług. Nie lada gratką dla miłośników teatru jest wolny dostęp do cyfrowych zapisów spektakli, które dotąd można było oglądać wyłącznie na żywo. Muzycy zaczynają koncertować w swoich domach, udostępniając zapisy video występów.

fot. Pexels

Kinowe seanse musimy teraz z konieczności zamienić na wspólne oglądanie filmów i seriali. Wtyczka Netflix Party, na tym serwisie to świetne narzędzie, dzięki któremu wraz z paczką znajomych możemy oglądać film symultanicznie. Aplikacja umożliwia wybranie moderatora, który w imieniu grupy będzie obsługiwał odtwarzanie.

fot. Adobe Stock

W okresie zamknięcia placówek edukacyjnych szczególnie pożądaną formą rozrywki są takie aktywności, w które włączyć się mogą całe rodziny. Godne polecenia są gry planszowe, takie jak kultowe Scrabble czy Monopol. W ofercie Empik i Świat Książki znajdują się rozmaite gry edukacyjne, karciane, logiczne, przygodowe, strategiczne, towarzyskie i zręcznościowe, które pomogą nam oderwać się od scrollowania ekranów telefonów komórkowych i odprężyć w tym trudnym dla wszystkich czasie.

fot. Adobe Stock, Empik

fot. wizerounkowe Pexels